Milyen hosszú a telomered?
Azt is lehetne a kérdés: Milyen idős vagy? Nem az éveid száma a lényeg most, hanem a biológiai korod. Szoros kapcsolat van ugyanis az öregedés és a DNS végén lévő “sapka” hossza között.
Ha nem hiszed, járj utána. Vagy én is elmondhatom, mire bukkantam egy orvosi szaklapban.
Telomereknek hívják a kromoszómák végeit, védelmi funkciót látnak el és amikor egy sejtünk osztódik, minden alkalommal egyre rövidebbek.
Soha nem volt ennyire fontos, mint most - a pandémia idején, hogy milyen állapotban van a tested, milyen fiatalok a sejtjeid, milyen formában vannak a kromoszómáid.
Számos, ha nem minden Covid19 betegségen túllévő beszámol arról, hogy éveket öregedett - úgy érzi. Azok a bizonyos telomerek addig rövidülnek, hogy már nem képesek ellátni a sejtvédő funkciót, a sejt ha károsodik, többé már nem osztódik és ott nem keletkezik új szövet többé. A test öregedése következik be. Egy tüdőgyulladásnál is ez történik - tüdőfibrózis alakul ki, és a tüdőszövet hegesedik.
A rövid telomer rengeteg egyéb krónikus betegség begyűjtését generálhatja, kompromittáló lehet a szívbetegség, sztrók, daganatos megbetegedések, a különböző ízületi gyulladások, cukorbetegség és lehet folytatni a sort. Egyiket sem kívánom senkinek.
Mit szólnál, ha lenne egy olyan megoldás, amivel megvédhető, de meg is újítható ez a kromoszóma végecske?