Mi az egészség?
“A bölcsnek tudnia kell, hogy az egészség az ember legnagyobb ajándéka, és meg kell tanulnia, miként kovácsolhat hasznot a betegségből a gondolatai révén.”
- Hippokratész
Nehéz dolgom van. Szeretném megfogalmazni, mit is jelent a szó: EGÉSZSÉG.
Ha egy szóval kellene letudjam, akkor azonnal kibuggyan a fejemből és rávágom gondolkozás nélkül: MINDEN!
És akkor elindulnak bennem érzések, emlékek sora. Jönnek a megbánt helyzetek, meg azok is, amelyekre méltán büszke lehetek - jönnek velük kérdések is, válaszokat nem várva, türelmetlenül sorakoznak fel - majd ömlenek, zubognak, szűretlenül csapódnak le felismerésem talaján.
Életem hajnalára nem volt jellemző a tudatosság, a mérlegelés, a tervezés. Jött ami jött és ment ami ment. De még ha tudatlanul is, azért mindig ott lapult, nyíladozott bennem az egészségre való törekvés. Imitt az ablakba kitéve: öntözve, gondozva - amott meg elrejtve, csíráztatva, a megfelelő alkalomra, ültetésre várva.
Gondolatfakasztó játékba hívlak most: merengjünk el néhány percre, merítsünk együtt mélyet a fazékból, aztán ki-ki a saját életfonalát összefogva kerekítsen belőle a jövőre nézve tanulságot.
Mekkora értéket képvisel az egészség manapság? Komplett iparág épült rá a világban, miért nem tudunk mégsem betelni vele?
Mindenki egyformán birtokolhatja? Hogyan érhetjük el, hogy a mienk legyen? Vagy eleve úgy születünk, hogy eredendően, úgymond: gyári tartozékként a tulajdonunk?
És hogyan betegedhetünk meg, ha egyszer már egészségesek vagyunk?
Az egészség vajon életünk elvárható alapja, vagy inkább a célja?
Milyen nézőpontból közelítsük meg objektíven ezeket a kérdéseket?
Azzal biztosan egyetértünk, hogy túlságosan egyszerű lenne kijelentenünk: akkor van egészségünk, ha nem vagyunk betegek.
Számos felfogás létezik, szinte ahány ember, annyi gondolat. Egy dolog azonban kétség kívül közös minden emberben, akár tudatában van, akár még nincs - minél tovább szeretnénk megőrizni, és ha valaha elveszítettük - igyekszünk minél hamarabb visszaszerezni.
A törekvés egyidős az emberiséggel, igen hosszú lenne megannyi idézettel dúsítani ezen sorokat, egy igen fontos megfogalmazás azonban idekívánkozik:
"XX. cikk
(1) Mindenkinek joga van a testi és lelki egészséghez.
(2) Az (1) bekezdés szerinti jog érvényesülését Magyarország genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal, az egészséges élelmiszerekhez és az ivóvízhez való hozzáférés biztosításával, a munkavédelem és az egészségügyi ellátás megszervezésével, a sportolás és a rendszeres testedzés támogatásával, valamint a környezet védelmének biztosításával segíti elő."
Magyarország Alaptörvénye, Szabadság és felelősség alcím alól kiemelve.
Ha élünk ezzel az alapvető jogunkkal és megteremtjük az életmódunkkal, akkor figyelmünk lesz többek között a sokat emlegetett, csontjáig lerágott megfelelő táplálkozásra, a pihenésre és a mozgásra.
Talán csalódott vagy, mert konkrét válaszokat vártál. De elég ha abba belegondolsz, hogy az egészség mint fogalom születésedtől kezdve, életed minden területén, azok minden szakaszában, így vagy úgy, tetszik - nem tetszik, de folyamatosan jelen volt és lesz is, amíg élsz.
Mindent tegyél hát meg érte, hogy megőrizhesd, visszaszerezd!
Hadd ragadjam meg itt és most az adódott alkalmat és kívánjak a jövő évre:
A legjobb egészséget és méltó életet Neked és Szeretteidnek!
Ha egészség van, minden van!