Az életed mikrométeres motorjai hanyatlásnak indultak

2021.10.12

A Mitokondriumokról érthetően


Sejten belüli erőművek

A mitokondriumok sejtszervecskék, szerves alkotói a sejteknek, befolyásolják a sejtműködést, a sejtek energiatermelését. Hovatovább ha bírósági tárgyalásra kerülne a sor, felelőssé tehetnénk a mitokondriumokat a sejtosztódásért és a programozott sejtelhalásért, de  beleszólnak az immunműködésbe is, még saját különbejáratú DNS-sel is rendelkeznek.  Igazi nagykutyák, fontos vezérek ők. No de a lényeg most az, hogy minden egyes sejt energianyerő folyamatában egyedülálló módon látják el a főszerepet. A sejten belül annál jobb, minél többen vannak és nélkülük tetszik vagy sem, nem lenne élet, szóval nélkülözhetetlenek.

Fotó: Pixabay
Fotó: Pixabay

Amikor belélegzünk, mi magunk szolgáltatjuk a munkájukhoz szükséges oxigént, ami ahhoz kell, hogy az elfogyasztott tápanyagokból - a szénhidrátból, zsírból és aminosavakból adenozin trifoszfátot (ATP), vagyis a sejt számára használható formában energiamolekulákat állítsanak elő.

Sérthetetleneknek gondolhatnánk őket éppen a fontosságuk miatt. De ahogy egy valamirevaló politikust, vagy maffiafőnököt is egyszer elér a vég, hiába a nagyobb tisztelet és védelem, sajnos számukra is léteznek mumusok, az úgynevezett szabad gyökök.

Fontos tehát, hogy mi magunk óvjuk mitokondriumainkat és gondoskodjunk a jólétükről. Ugyanis szoros összefüggést vélnek felfedezni működésük hanyatlásában és az energiaszintünk drasztikus csökkenésével, ami egy sor nem kívánt betegséggel, valamint az öregedés folyamatával jár.

Milyen tünetei lehetnek a mitokondrumok helytelen működésének?

  • az anyagcsere lassul,
  • állandósul a fáradtságérzet, gyengeségézet
  • motiválatlanság, fásultság
  • hangulatzavar, depresszió
  • fejfájás, migrén
  • görcsös izomzat
  • lelassuló sebgyógyulás, kitolódó regenerálódás
  • általános fájdalmak, túlérzékenység.


Mit tudunk tenni tehát, hogy minél tovább megőrizhessük fiatalságunkat?

Többet tehetünk, mint gondolnánk. Kellő figyelmet úgy szentelhetünk a mitokondriumaink számára, ha tudatosabbak vagyunk az életvitelünkben.

Többek között itt és most a testmozgást említem meg, egészen érthető módon, hiszen egy rendszeres végzett, személyi edzővel végigvezetett, pulzuskontrollált kardió tréninggel nemcsak hogy befolyásolni tudjuk a helyes működésüket, de  jelentős mértékben növelni tudjuk a számukat is. 

Milyen élettani hatásokat lehet elérni a kardió tréninggel?

Ez legyen egy következő téma, amit kibeszélünk😉

Tetszett a cikk? Érdekel a folytatás?

Szeretnél még hasonló témákat olvasni szuper érthető formában?Akkor íratkozz fel a hírlevelekre😊