Gyulladás a szervezetben

2024.10.29

"A gyulladás a sérülésekre, kórokozókra és mérgező anyagokra adott egészséges és megszokott immunválasz. A gyógyuló seb esetében például a gyulladásos válasz vonzza a fehérvérsejteket a sebhez, felgyorsítva a szövetek regenerációját, a gyógyulás folyamatát. Ezek az akut gyulladások ideiglenesek, és egy létfontosságú folyamat részei. Jellemző rájuk többek között a bőrpír, a hőemelkedés, a szövetek és az ízületek megduzzadása.

A megfázás, influenza vagy egyéb betegségek ugyanígy aktiválják az immunrendszert. Ugyanezek a fehérvérsejtek pusztítják el a vírust és takarítják el a maradványokat, visszaállítva az egyensúlyt és az egészséges állapotot.

A krónikus gyulladás azonban egészen más jellegű. A tartós gyulladások olyan súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak, mint a szívbetegség, az artritisz, a 2-es típusú diabétesz, a rák vagy akár az Alzheimer-kór.

Ha a fehérvérsejtek "serege" túl hosszú ideig táborozik egy helyen, az egészséges sejtek, szövetek és szervek is károsodhatnak. Ha sokáig kezeletlen marad, a gyulladás a korábban egészséges sejtek DNS-ét is módosíthatja.

De honnan tudhatjuk, hogy krónikus gyulladás alakult ki a szervezetünkben, és mit tehetünk ellene?

A krónikus gyulladások felismerésének legegyszerűbb módja, ha megkérjük az orvosunkat, hogy tesztelje a C-reaktív protein (CRP) szintjét egy egyszerű vérvizsgálattal. A májban termelődő CRP azonnal elkezd termelődni, amint valahol gyulladás lép fel a testünkben: minél magasabb a szintje, annál több a gyulladt szövet.

Egy egészséges felnőttben a 0,3 mg/dl érték számít elfogadhatónak. 

Kissé emelkedett szintet (0,3-1,0 mg/dl) okozhat például terhesség, diabétesz, mozgásszegény életmód, egyszerű megfázás, dohányzás, ínygyulladás és elhízás.

Közepesen magasnak tekinthető az 1,0-10,0 mg/dl érték, ez már rendszerszintű gyulladást sejtet. Az oka lehet rheumatoid arthritis, lupus, egyéb autoimmunk betegség, rosszindulatú daganat, szívroham, hasnyálmirigy-gyulladás vagy tüdőgyulladás.

A 3,0 mg/dl CRP-szint már jelentősen növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

A 10,0 mg/dl feletti szint kritikusnak tekinthető: jelentős sérülés, akut baktériumfertőzés, vírusfertőzés vagy más életveszélyes egészségügyi probléma okozhatja.

A kezeletlen gyulladás tartósan káros hatással lehet az egészségre."

Részlet az Amiről az orvos nem beszél magazin 2024/8. szám  Lángban égve című cikkéből.

Dr. Leigh Erin Connealy, aki az Egyesült Államok egyik legjobb funkcionális és integratív orvosa, 6 lépést állapított meg, amelyek gyors gyulladáscsillapodáshoz vezetnek:


Gyulladásgátló ételek fogyasztása.

Gyümölcsök, zöldségek, fűszerek, zsírszegény fehérjék és zöld tea.


Megfelelő testmozgás.

A testmozgással hatékonyan megelőzhető és csökkenthető a gyulladás. Célozzuk meg a napi 30-45 percnyi aerob gyakorlatokat és 10-25 percnyi ellenállásos edzést heti négy-öt alkalommal.

A gyulladást okozó ételek visszafogása vagy mellőzése.

Feldolgozott, transzzsírokkal teli és olajban sütött ételek.


Fogyás.

A túlsúly szinte mindig nagyobb gyulladással jár, a testsúly csökkenése tehát enyhébb gyulladást eredményez.

A vércukorszint szabályozása.

Az egyszerű szénhidrátok (fehérlisztből készült ételek), a hozzáadott cukrok és a magas fruktóztartalmú kukoricaszirup mellőzése egy nagy lépés a megfelelő irányba.


Stresszkezelés.

A krónikus stressz fokozza gyulladásokat. A megfelelő lazítás (meditáció, jóga, stb.) nagyon hasznos lehet és enyhíti a gyulladásos válaszok erejét.

Hivatkozás: Scripps Health, Six Keys to Reducing inflammation, 2020. január 15., scripps.org